Srečanje društva Imuno

Društvo za pomoč otrokom z imunskimi boleznimi na kratko imenujemo kar društvo Imuno. Združuje vse, ki skrbimo za čim bolj celostno obravnavo otrok in mladostnikov z imunskimi boleznimi, ki se zdravijo na Kliničnem oddelku za alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo – na oddelku čebelic na Pediatrični kliniki.

V soboto, 13. 5. 2023, smo se po treh letih zopet srečali v živo na Pediatrični kliniki. Srečanje je bilo sestavljeno iz strokovnega dela, kjer so starši in starejši šolarji prisluhnili našim strokovnjakom: pediatrom, medicinski sestri, fizioterapevtki in mami otroka s kronično boleznijo.

Predavali so o obravnavi redkih imunskih bolezni v Sloveniji in sodelovanju v evropskih referenčnih mrežah, o neželenih učinkih zdravil za zdravljenje revmatskih bolezni, o pomenu športa in vadbe doma pri otrocih z revmatskimi boleznimi, o cepljenju in alergijskih boleznih, o vlogi zdravstvene nege pri obravnavi otrok z imunskimi boleznimi ter o obvladovanju stresa kronične bolezni pri otroku.

Vzporedno s predavanji je potekal družabni del za predšolske otroke in mlajše šolarje. Pričeli smo s poslušanjem zgodbe o malem čuku, ki živi v Nuku, z naslovom Čukec Nukec. Otrokom jo je prebrala avtorica zgodbe Helena Janežič, ki deluje v NUK-u, Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani. Nato so otroci samostojno ustvarili vsak svojo knjižico.

Po literarnem ustvarjanju je sledila sprostitev s cirkuško delavnico. Šolarji, željni miselnih izzivov, pa so lahko ves čas igrali šah v šahovskem kotičku.

Prijeten in poučen dan smo zaključili s kosilom ob prijetnem druženju. Zelo dragoceno je, da nam društvo omogoča neformalna srečanja, na katerih se lahko spoznavamo, navezujemo stike s starši in sorojenci.

Veseli nas, da se z otroki in mladostniki srečamo tudi takrat, ko njihovo zdravstveno stanje ne potrebuje bolnišnične obravnave in jih lahko spremljamo, kako kljub kronični bolezni rastejo, se razvijajo, šolajo, se ukvarjajo z različnimi hobiji in živijo kvalitetno ter polno življenje.

Metoda Leban Dervišević

Glasba združuje

V mesecu maju smo se z učenci odpravili v Združeno kraljestvo, in sicer v Liverpool, saj se je tam letos odvil že 67. izbor za pesem Evrovizije z geslom Glasba združuje (United by music). Liverpool je pristaniško mesto v severozahodni Angliji in je izjemnega kulturnega pomena, saj je v svet poslalo veliko znanih glasbenih skupin – kdo ne pozna priljubljenih Beatlesov! Mesto je bilo leta 2008 celo imenovano evropska prestolnica kulture. Poleg tega ima Liverpool tudi pomembno nogometno tradicijo, saj je Liverpool F. C. eden najuspešnejših angleških nogometnih klubov, v mestu pa deluje tudi prvoligaš Everton F. C.

Z učenci smo poiskali nekaj zanimivih kulturnih dejstev o mestu. Ljubitelji knjig so bili presenečeni, ko so izvedeli, da je mesto leta 1207 ustanovil kralj John (Ivan Brez dežele), ki se pojavlja kot zlobnež v legendi o Robinu Hoodu. Na račun so prišli tudi oboževalci Harryja Potterja, saj naj bi stopnišče osrednje knjižnice v Liverpoolu služilo kot navdih pri oblikovanju slavnega stopnišča na Bradavičarki. V Liverpoolu so prav tako snemali številne filme in serije, med drugimi Fantastične zveri (Fantastic Beasts), Birminghamske tolpe (Peaky Blinders) in Stotnika Amerika (Captain America).

V drugem tednu maja se je v Liverpool odpravila tudi znana slovenska glasbena skupina Joker Out, ki je s pesmijo Carpe Diem letos zastopala slovenske barve. Veliko nas je cel teden spremljalo fante in navijalo, da bi se kar najbolje odrezali. Njihova pesem nam je bila zelo všeč, se pa je med 37 pesmimi našlo nekaj za vsak okus. Na koncu je že drugič zmagala pevka Loreen, ki je zastopala Švedsko, gledalce pa je sicer najbolj prepričal finski pevec Käärijä. Omenili smo tudi zanimivost, da bo Švedska naslednje leto gostila tekmovanje prav na 50. obletnico zmage skupine ABBA, ki je izjemno priljubljena še danes.

Pravijo, da kdor poje, slabega ne misli, zato vse spodbujamo, da si kdaj zapojejo kakšno pesem, naj bo evrovizijska ali ne.

Maruša Rojc

Palindromsko leto

Leto 2002 je bilo zadnje palindromsko leto, saj ima zapis, če ga beremo naprej in nazaj, enako vrednost.
Sedaj smo leta 2023.
V daljni preteklosti je bilo takih let več, na naslednje pa bo potrebno počakati kar nekaj časa.
Čez koliko let bo prvo naslednje palindromsko leto?
a) Čez 100 let.
b) Čez 89 let.
c) Čez 99 let.
Če si odgovor hitro našel, lahko razmisliš, koliko je vseh palindromskih let. Najmanjše je 11.

Irena Nemanič