Trgatev v Savinjski dolini

Pri moji babici doma imamo vinograd. Posajenih imamo okoli tisoč trt. Vsako leto imamo trgatev. Trgatev je za vse nas velik dogodek, seveda pa si moramo pomagati tudi z raznimi napravami.

Na fotografijah vidite trte pred našo hišo in naš velik vinograd, ki je z mrežo zaščiten pred točo in pticami. Na spodnji sliki pa vidite lep, zdrav in dozorel grozd.

PREŠA – stroj, namenjen stiskanju grozdnih jagod.

DROZGALEC – stroj za ločevanje grozdnih jagod od stebel in pecljev.

ŠKARJE – pripomoček za rezanje grozdov s trte.
KADI ali SODI – okrogli zaboji, v katerih se shrani grozdje.

BRENTA – lesen ali plastičen nahrbtnik, kamor trgač odlaga grozde in jih nosi do kadi.
SOD – posoda, kamor se izteka grozdni sok, ki nato postane vino.
Besedilo in fotografije je pripravil osmošolec Alen.

Za zabaven zaključek pa še nekaj ugank:
Trgatev oznanja, vrabce odganja.
V jablani je čuden ptič, nikdar gnezda si ne znaša, ne skaklja, ne poje nič, vendar čisto se oglaša.
Glej ga klepača: na vrhu oreha kozolce prevrača.
Veste, kaj je to?
OLOPOETCK

Mojca Topić
oktober 2022

Oktober – mesec požarne varnosti

V mesecu požarne varnosti je 14. oktobra 2022 na Pediatrični kliniki potekala vaja požarne varnosti. Poleg gasilcev Gasilske enote UKC Ljubljana so sodelovale tudi druge službe zaščite in reševanja.

Že zjutraj so bili otroci in starši obveščeni, da bo potekala gasilska vaja. Oglasil se je alarm  in začetek vaje je bil napovedan preko zvočnikov. Zaposleni in vsi, ki jim je zdravstveno stanje to dopuščalo, smo z vodjo zapustili oddelek po požarnih stopnicah.

Pred Pediatrično kliniko smo počakali, da so požar pogasili, nato pa smo se vrnili na oddelek.

Tisti otroci in mladostniki, ki oddelka niso zapustili, so v tem času izdelali papirnate kape s šiltom.

Na kapi so se gasilcem s prijazno besedo tudi zahvalili.

Z najmlajšimi šolarji smo s pomočjo igre ponovili, kako lahko manjši požar pogasimo sami. Če nam to ne uspe, pokličemo gasilce na številko 112. Najprej se predstavimo, povemo, od kod kličemo, kaj gori, kje gori in ali so ogrožene tudi osebe.

Lara, učenka 2. razreda, je ponosno povedala:

»Gasilka sem že od 3. leta. Gasilca sta tudi mama in očka. Očka je pomagal tudi pri hudem požaru na Krasu. Ob četrtkih imamo otroci gasilske vaje. Spoznavamo gasilsko opremo. Imamo tudi tekmovanja, kar mi je še posebej všeč. Tudi ko bom velika, bi rada kot gasilka pomagala ljudem.«

Požar v gozdu in pogumnega gasilca je Lara prikazala s slikanjem in lepljenko.

Metoda Leban Dervišević
oktober 2022