Vabljeni v bolnišnični McDonald’s

V 3. nadstropju Pediatrične klinike, natančneje na vratih sobe številka 3, že nekaj dni visi prepoznavni znak McDonald’s , ki vas vabi na slastno pojedino. Hrana je že pripravljena in čaka na svoje stranke.

McDrive je na voljo le za invalidske vozičke, zato je prevzem hrane zaenkrat možen le osebno v bolniški restavraciji. Prostor je opremljen z najsodobnejšo (zdravstveno 😊) opremo, ki gostom ponuja popolno bolnišnično udobje, v katerem vam postrežejo s prepoznavno hitro hrano.

V njihovi prehrani boste lahko uživali vse dni v tednu, med 8. in 20. uro. Ob začasnih odpustih naše glavne kuharice bo restavracija zaprta. Vrata restavracije pa se bodo ob vsaki njeni hopitalizaciji znova odprla. O delovanju restavracije vas bomo pravočasno obvestili.

Vabljeni v prvi bolnišnični McDonald’s v verigi hitre hrane, ustanovljen pod znamko Lael-foods.

McDonald’s v bolnišnici.

Ana Dobovičnik

Mariborsko ali Bresterniško akumulacijsko jezero

Ta mesec smo se na oddelku spoznavali Mariborsko ali Bresterniško jezero.

Sodelovalo je pet učencev: Tara, 8. razred, Tim, 6. razred, Sara, 3. razred, Filip, 7. razred, in Alja, 7. razred. Učenci so z zanimanjem sledili spoznavanju jezera.

O jezeru smo izvedeli naslednje:

• Nahaja se vzhodno od Maribora.
    • Nastalo je ob gradnji hidreoelektrarne (HE) Mariborski otok z zajezitvijo reke Drave. Dolgo je 15,5 km in sega vse do zgoraj ležeče elektrarne Fala.
    • Vsebuje 13,1 milijona m³ vode, od katerih se lahko 2,1 milijona m³ izkoristi za proizvodnjo električne energije.
    • Kljub velikanskemu posegu v naravo ta ni povzročil zgolj uničenja različnih biotopov, ampak so se razvili tudi novi biotopi. Poleg razraslega obrežnega gozda so nastale plitvine, ki jih porašča obvodno rastlinje, s čimer je nastal nov dragocen življenjski prostor. Zato je jezero pomembno naravovarstveno območje in zaščiten krajinski park. Za krajinski park je bilo Mariborsko jezero razglašeno  novembra 1992.
    • Je zelo priljubljen kraj za rekreacijo za Mariborčane in druge obiskovalce. Jezero daje možnosti za veslanje, deskanje, jadranje, plavanje v bazenu ali za sprehod, kolesarjenje in tek. Ob jezeru je več gostinskih lokalov z otroškimi igrali. Mimo Mariborskega jezera vodi tudi Dravska kolesarska pot. Bazen HE Mariborski otok je zato privlačna rekreacijska površina. V zadnjem desetletju so Dravske elektrarne Maribor uspešno uredile številne turistično-rekreacijske točke ob jezeru.
    • Blizu jezera se nahaja Mariborski ali Felberjev otok, kot so ga včasih poimenovali po njegovih lastnikih. Predstavlja naravno posebnost, saj je pravi rečni otok in edini te vrste v Sloveniji. Prekriva ga bogata gozdna združba s podrastjo, kjer rastejo številne redke rastline, dom pa nudi tudi številnim pticam. Prav zaradi tega je razglašen za naravni spomenik, saj je vpliv človeka že dodobra spremenil podobo otoka.

Pri iskanju informacij o jezeru smo si pomagali z zemljevidom Slovenije. Slike jezera smo si ogledali na spletni strani
in v knjigi The Slovenia lakes (Slovenska jezera).

Andreja Gumilar

Regrat

.

Regrat je zelo razširjena rastlina, ki se prebudi zgodaj spomladi. Ima nazobčane liste, ki rastejo pri tleh. Iz rozete požene golo, votlo steblo, ki ima na vrhu rumen cvet. Cvetov je lahko več. Iz oplojenih cvetov se razvije puhasta ˝lučka˝. Lučke raznaša veter, pa tudi otroci radi pihajo vanje. Regrat uvrščamo med nebinovke (družina), košarnice (red) in dvokaličnice (razred). Raste na travnikih, zelenicah, ob poteh. Na domačem vrtu je regrat plevel.

Neža in Timotej sta prepričana, da je regrat najboljša spomladanska solata. Zaupala sta nam vsak svoj recept. Pravita, da je največ dela s pranjem regrata, nabiranje pa je zabavno.

Timotejev recept

Na opran regrat narežemo kuhan krompir v oblicah. Začinimo s soljo, kisom in z bučnim oljem.

Timotej, 1. letnik

Nežin recept

Opran regrat začinimo s soljo, kisom in z olivnim oljem. Na vrh stresemo tuno iz konzerve in narežemo trdo kuhano jajce. Pripravljeno solato okrasimo s cvetovi trobentic.

Neža, 6. razred

Irena Nemanič

Umetnina meseca marca 2021

Tudi v mesecu marcu smo v okviru Umetnine meseca nadaljevali raziskovanje vrtnice, kraljice med rožami. Tokratno podobo te najstarejše poznane vrste rož je ustvaril izjemno zanimiv nadrealistični slikar Salvador Dali. Uporabljal je sicer bolj neprijetne in kompleksne podobe iz sanj, s sliko Vrtnica pa je navdušil širše občinstvo. Intenzivna rdeča barva simbolizira strast in ljubezen, ki jo predstavljata tudi figuri, skriti spodaj v pokrajini.

Bi tudi sami opazili drobni figuri v prostrani puščavski pokrajini?

Nastanek naše reprodukcije je bil v tem mesecu obrnjen v nasprotno smer. Tokrat je sedmošolka Eva pričela z upodobitvijo velike rdeče vrtnice. Na trši papir je z barvicami izrisala oblike cvetnih listov in nato nanje nanesla plast osnovne vodene barve. Sledilo je senčenje, zahtevnejši del naloge. Senčenje ali modelacijo je izvedla z uporabo bele in črne barvice. Vsak posamezni cvetni list je natančno preučila in mu nanesla belo na osvetljeni ter črno na zasenčeni del. Izrazito intenziven rdeč cvet je nekaj dni čakal na nadaljevanje dela. Tudi tokrat je umetnino zaključila osmošolka Tjaša. Z vodenimi barvami in suhimi kredami je pričarala mistično ozadje z belim puhastim oblačkom. Evin cvet smo le še pritrdili in naša marčevska umetnina meseca je bila končana.

Tudi naš ogromen cvet rdeče vrtnice lebdi nad pusto pokrajino.

Salvador Dali je nekoč hudomušno dejal: »Ne bojte se popolnosti, nikoli je ne boste dosegli.« Ravno v neskladnosti se skriva tista čarovnija in neponovljivost, ki nas navadno najbolj nagovori in se nas dotakne. Kljub temu se ne smemo nehati truditi za boljšo prihodnost. Če sejemo semena sprememb vsak dan po malem, bo zagotovo kmalu zrasel lepši jutri.

Tina Žvab