April je mesec, ki se že začne veselo, in sicer z neuradnim praznikom šaljivcev, 1. aprilom, dnevom norcev oziroma šal, potegavščin in domišljije.

Pravijo, da ga je za dan norcev in šaljivcev leta 1713 razglasil francoski sončni kralj Ludvik XIV. Tega dne naj bi ga njegov dvorni norec tako potegnil za nos, da bi bil skoraj ob krono, in od takrat se vsako leto na ta dan pošalimo in si koga privoščimo ali pa kdo drug nas. Če nismo pozorni in hitro verjamemo vsemu, kar slišimo, nas zelo lahko kdo preseneti s kakšno šalo ali celo potegavščino. Ko veselo zakličejo 1. april, pa se raje kot na jezo in sram, da so nas pretentali, osredotočimo na olajšanje, da povedano ni resnica. Čeprav, če nam je kdo obljubljal zaklad ali kaj lepega, si najbrž močno želimo, da bi bilo res.
Na ta dan moramo biti še bolj kritični tudi do vsega, kar preberemo ali slišimo v medijih. Postala je namreč že tradicija, da se povsod objavi vsaj ena novica, ki je prvoaprilska šala. Ena najodmevnejših je bila objavljena na BBC-ju leta 1957 o drevesih v Švici, na katerih rastejo špageti, ki jih potem obirajo. Veliko ljudi je novici verjelo in v uredništvu poizvedovalo, kje lahko dobijo sadike teh dreves.

Novico si lahko ogledate na povezavi: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=bbc+spaghetti+tree#fpstate=ive&vld=cid:ec694bbb,vid:tVo_wkxH9dU,st:0. Bi ji verjeli?

Za šale pa ni nujno, da se končajo, ko je 1. aprila konec. Sploh med mlajšimi otroki je namreč navada, da ko dojamejo, da je 1. april dan, ko se lahko pošalijo in celo malo zlažejo, tudi še naslednjih nekaj dni uživajo v pripovedovanju neresnic in se nato branijo z vzklikom: »Spomin na 1. april!«

Urša Grum
april 2025