Vsako leto v tednu pred slovenskim kulturnim praznikom v Bolnišnični šoli namenimo kulturni dan spoznavanju slovenske kulture, umetnosti ter pomembnih ustanov in umetnikov, ki skrbijo za ohranjanje naše kulturne dediščine.
Osrednja tema obeležitve praznika je posvečena največjemu slovenskemu pesniku, Francetu Prešernu. Učencem predstavimo njegovo življenje in delo ter njegov neprecenljiv prispevek k slovenski zgodovini in umetnosti.
Šolske aktivnosti so vključevale branje in interpretacijo Prešernovih pesmi. Ogledali smo si animiran film o Prešernovem življenju in delu ter poslušali in zapeli Zdravljico.
V zadnjem delu smo se posvetili Prešernovim portretom. Med njegovim življenjem ga niso upodobili, zato je najbolj znan portret nastal šele po njegovi smrti – po spominu ga je narisal avstrijski slikar Franz Kurz zum Thurn und Goldenstein. Med spodnjimi portreti je prvi na levi.

Na spletni strani Dedi  pa si lahko ogledate še več prešernih Prešernov, v očeh drugih priznanih umetnikov.
Mlajši učenci so z velikim navdušenjem pesnika pobarvali, narisali ali dopolnili njegove upodobitve. Vsaka risba je nastala na edinstven način, a vse odražajo spoštovanje do Prešernovega vpliva na slovensko kulturo. Risanje njegovih portretov je učencem omogočilo, da so se skozi umetnost povezali z zgodovino in kulturno dediščino.

Nastali portreti so bili razstavljeni v predprostoru učilnice, kjer so jih lahko občudovali učenci, starši in zdravstveno osebje. Tudi v bolnišnično okolje so prinašali praznični duh kulturnega dne.

Metoda Leban Dervišević
februar 2025